Tidligere vindere og jury

.

TIDLIGERE VINDERE OG JURYMEDLEMMER

FILMKRAFT 2017

Hovedjury: Erik Olsen (Olsen Lydproduktion), Biljana Stojkoska (skuespiller), Signe Nørfeldt Friborg (AFV)

Prejury: Thomas Mosebo Simonsen (AAU), Daniel Hermansen (Delsted Production), FK-bestyrelsen

 

Vinder af Bedste Kortfilm: Velkommen til Paradis (Kristian Håskjold)

Vinder af Bedste Instruktør: Lad os snakke om mor (Søren Danielsen)

Vinder af Bedste Fotograf: Mozart (Anders Lindved)

Vinder af Bedste Manuskript: Lad os snakke om mor (Søren Danielsen)

Vinder af Bedste Skuespiller: Bøsseskoven, Claus Flygare

Vinder af Publikumsprisen: Ingenmandsland

Modtager af Special Mention: Regnbuepiger

Modtager af Juryens Specialpris: Når nålen rammer pladen (talentpris)

Modtager af Juryens Specialpris: Opdrift (helhedsprisen)

Vinder af Skolefilmkraft: Jannick - i den gode sags tjeneste (Aalborg Tekniske Gymnasium)

 

 

FILMKRAFT 2016

Hovedjury: Birgitte Weinberger (OFF), Ellen Riis (VIA Film & Transmedia), Morten Kaplers (AFV), Beata Rappe (instruktør)

Prejury: Thomas Mosebo Simonsen (AAU), FK-bestyrelsen

 

Vinder af Bedste Kortfilm: Tro, håb og ingenting (Jonas Kyed)

Vinder af Bedste Instruktør: The boy in the ocean (Friedrich Tiedtke)

Vinder af Bedste Fotograf: Nøkken (Sebastian Bjerregaard)

Vinder af Bedste Manuskript: Tro, håb og ingenting (Jonas Kyed)

Vinder af Bedste Klipper: The boy in the ocean (Daniel Brinck)

Vinder af Bedste Kvindelige Skuespiller: Giraf (Sara Ullner)

Vinder af Bedste Mandlige Skuespiller: The boy in the ocean (Mika Seidel)

Vinder af Publikumsprisen: Magic (Liv Lundholm)

Vinder af Next Young Award: Magic (Liv Lundholm)

Modtager af Special Mention: Wings for Sally (Freja Lykke Meagaard)

Vinder af Skolefilmkraft: Lad mig være (Dronninglund Gymnasium)

 

 

FILMKRAFT 2015

Hovedjury: Morten Grunwald (skuespiller, instruktør), Morten Kaplers (AFV), Jesper Nicolai Christiansen (manuskriptforfatter), Kasper Barfoed (instruktør)

Prejury: FK-bestyrelsen

 

Vinder af Bedste Kortfilm: I Mammas Famn (Beata Rappe)

Vinder af Bedste Instruktør: Heksen (Mads Erichsen)

Vinder af Bedste Fotograf: Punani (Mia Mai Dengsø Graabæk)

Vinder af Bedste Manuskript: Sværvægter (Nicklas Anthony Clark)

Vinder af Bedste Klipper: Running Horses and Rich Pigs (Gorm Just og Jakob Toldam)

Vinder af Bedste Kvindelige Skuespiller: I Mammas Famn (Teresa Brolin Tani)

Vinder af Bedste Mandlige Skuespiller: Sværvægter (Rudi Køhnke)

Vinder af Publikumsprisen: Sværvægter (Jesper Quistgaard)

Vinder af Next Young Award: Anja (Noa Vedde)

 

 

FILMKRAFT 2014

Hovedjury: Maria Månson (Filmselskabet), Bodil Kjærhauge (klipper), Nuka Wølk Mathiassen (manuskriptforfatter, instruktør)

 

Vinder af Bedste Kortfilm: Hvad gør vi med kvinderne? (Alexander Bak Sagmo)

 

 

FILMKRAFT 2013

Hovedjury: Troels Malling (skuespiller), Ask Hasselbalch (instruktør), Kristian Jørgensen (Mayday Film)

 

Vinder af Bedste Kortfilm: Anhold mig (Michael Torp)

 

 

FILMKRAFT 2012

Hovedjury: Jonas Schmidt (skuespiller), Uffe Rørbæk Madsen (skuespiller), Birgitte Hald (Nimbus Film)

 

Vinder af Bedste Kortfilm: Bastian (Asger Lindegaard)

 

 

FILMKRAFT 2011

Hovedjury: Esben Pretzman, Pernille Rose Grønkjær (instruktør, fotograf, producer), Michael Noer (instruktør)

 

Vinder af Bedste Kortfilm: Unknown Pleasures (Martin Bunk)

 

FILMKRAFT

Må filmkraften være med jer...

 

Filmkraft er en nordjysk baseret kortfilmfestival for filmskabere fra hele Danmark. Her mødes vi og hylder talenterne.. Og fremfor alt SÅ HYGGER VI!

 

Det hele er gratis og foregår hvert år lige inden sommeren.

Kommende events

 

Officiel åbning af tilmeldinger til Filmkraft

 

8. JANUAR 2018

 

 

Filmkraft 2018

 

DEADLINE: 1. maj / FESTIVAL: 9. juni

Kontakt FK

 

Teglgårds Plads 1, 9000 Aalborg

(Biffen i Nordkraft)

 

info@filmkraft.dk

 

Festivalleder, Naja: 21699147

 

Copyright. All Rights Reserved