Tidligere vindere og jury

.

TIDLIGERE VINDERE OG JURYMEDLEMMER

FILMKRAFT 2019

Hovedjury: Christian Monggaard (filmskribent og anmelder), Kristian Jørgensen (Mayday Film), Sidsel Østergaard (AFV, Gellerup Filmværksted)

Prejury: Rasmus Angelou (Aalborg Produktionsskole), Jeppe Holm (fotograf/klipper Mayday Film), Else Petersen (Station10), Filmkrafts bestyrelse

Skolefilm-jury: Frederik Forrai Ørskov (medorganisator Verzio International Human Rights Documentary Film Festival 2017), Mads Palm (Filmmaskinen).


Vinder af Bedste Kortfilm: 26

Vinder af Bedste Instruktør: På Kanten - Rasmus Sandager

Vinder af Bedste Manuskript: Tosomhed - Louise Fogh Christiansen

Vinder af Bedste Fotograf: Herreløs - Andreas Holmgaard

Vinder af Bedste Skuespil: 26 - Alice Esther Bier Zandén

Vinder af Bedste Klipning: Pinosia - Frederik Birn, Dagmar Frederiksen-Balle

Vinder af Bedste Lyd: Bubblehead - Mikkel Hedegaard

Vinder af NextFilmFestival Nordjylland - Quickstep

Modtager af Juryens Specialpris: Pinosia - Velfortalt, de har forstået kortfilmformatet

Modtager af Juryens Specialpris: På Kanten - Børneskuespil (Jasper Friis Møller)

Vinder af Mayday Film Talentpris: På Kanten

Vinder af Publikumsprisen: Doretes Øjeblikke

Vinder af Bedste Skolefilm: Tyren (Bedste Skolefilm), Nærmest Lykkelig (Bedste Historie), Envisage (Bedste Visuelle Film)



FILMKRAFT 2018

Hovedjury: Tivi Magnusson (filmproducer), Kristian Jørgensen (Mayday Film), Josephine Maria Leopold (AFV)

Prejury: Thomas Mosebo Simonsen (AAU), Frederik Forrai Ørskov (medorganisator Verzio International Human Rights Documentary Film Festival 2017), FK-bestyrelsen

Skolefilm-jury: Frederik Forrai Ørskov (medorganisator Verzio International Human Rights Documentary Film Festival 2017), Mads Bang Pedersen (Leder af Nordkraft Event, medstifter af Filmkraft og formand fra 2011-2015).


Vinder af Bedste Kortfilm: Nødsporet

Vinder af Bedste Instruktør: Kridtet - Troels B. Mikkelsen

Vinder af Bedste Manuskript: Nødsporet - Mariann Sofiasdóttir

Vinder af Bedste Fotograf: Blå øjne med et strejf af havet - Hanno Mertin.

Vinder af Bedste Skuespil: Min Store Storesøster - Emilie Koppel.

Vinder af Bedste Klipning: Byens Børn - Anne-Sofie Karmark & Isabella Rulffs.

Vinder af Bedste Lyd: Sticks - Torsten Frøstrup & Lasse Elkjær.

Vinder af NextFilmFestival Nordjylland - Deadline.

Modtager af Juryens Specialpris: Trofæjagt - godt cast.

Modtager af Juryens Specialpris: Nerd Cave - Vellykket helhedsoplevelse.

Vinder af Mayday Film Talentpris: Blues

Vinder af Publikumsprisen: Min store storesøster.

Vinder af Bedste Skolefilm: Den Anden.


FILMKRAFT 2017

Hovedjury: Erik Olsen (Olsen Lydproduktion), Biljana Stojkoska (skuespiller), Signe Nørfeldt Friborg (AFV)

Prejury: Thomas Mosebo Simonsen (AAU), Daniel Hermansen (Delsted Production), FK-bestyrelsen


Vinder af Bedste Kortfilm: Velkommen til Paradis (Kristian Håskjold)

Vinder af Bedste Instruktør: Lad os snakke om mor (Søren Danielsen)

Vinder af Bedste Fotograf: Mozart (Anders Lindved)

Vinder af Bedste Manuskript: Lad os snakke om mor (Søren Danielsen)

Vinder af Bedste Skuespiller: Bøsseskoven, Claus Flygare

Vinder af Publikumsprisen: Ingenmandsland

Modtager af Special Mention: Regnbuepiger

Modtager af Juryens Specialpris: Når nålen rammer pladen (talentpris)

Modtager af Juryens Specialpris: Opdrift (helhedsprisen)

Vinder af Skolefilmkraft: Jannick - i den gode sags tjeneste (Aalborg Tekniske Gymnasium)



FILMKRAFT 2016

Hovedjury: Birgitte Weinberger (OFF), Ellen Riis (VIA Film & Transmedia), Morten Kaplers (AFV), Beata Rappe (instruktør)

Prejury: Thomas Mosebo Simonsen (AAU), FK-bestyrelsen


Vinder af Bedste Kortfilm: Tro, håb og ingenting (Jonas Kyed)

Vinder af Bedste Instruktør: The boy in the ocean (Friedrich Tiedtke)

Vinder af Bedste Fotograf: Nøkken (Sebastian Bjerregaard)

Vinder af Bedste Manuskript: Tro, håb og ingenting (Jonas Kyed)

Vinder af Bedste Klipper: The boy in the ocean (Daniel Brinck)

Vinder af Bedste Kvindelige Skuespiller: Giraf (Sara Ullner)

Vinder af Bedste Mandlige Skuespiller: The boy in the ocean (Mika Seidel)

Vinder af Publikumsprisen: Magic (Liv Lundholm)

Vinder af Next Young Award: Magic (Liv Lundholm)

Modtager af Special Mention: Wings for Sally (Freja Lykke Meagaard)

Vinder af Skolefilmkraft: Lad mig være (Dronninglund Gymnasium)



FILMKRAFT 2015

Hovedjury: Morten Grunwald (skuespiller, instruktør), Morten Kaplers (AFV), Jesper Nicolai Christiansen (manuskriptforfatter), Kasper Barfoed (instruktør)

Prejury: FK-bestyrelsen


Vinder af Bedste Kortfilm: I Mammas Famn (Beata Rappe)

Vinder af Bedste Instruktør: Heksen (Mads Erichsen)

Vinder af Bedste Fotograf: Punani (Mia Mai Dengsø Graabæk)

Vinder af Bedste Manuskript: Sværvægter (Nicklas Anthony Clark)

Vinder af Bedste Klipper: Running Horses and Rich Pigs (Gorm Just og Jakob Toldam)

Vinder af Bedste Kvindelige Skuespiller: I Mammas Famn (Teresa Brolin Tani)

Vinder af Bedste Mandlige Skuespiller: Sværvægter (Rudi Køhnke)

Vinder af Publikumsprisen: Sværvægter (Jesper Quistgaard)

Vinder af Next Young Award: Anja (Noa Vedde)



FILMKRAFT 2014

Hovedjury: Maria Månson (Filmselskabet), Bodil Kjærhauge (klipper), Nuka Wølk Mathiassen (manuskriptforfatter, instruktør)


Vinder af Bedste Kortfilm: Hvad gør vi med kvinderne? (Alexander Bak Sagmo)



FILMKRAFT 2013

Hovedjury: Troels Malling (skuespiller), Ask Hasselbalch (instruktør), Kristian Jørgensen (Mayday Film)


Vinder af Bedste Kortfilm: Anhold mig (Michael Torp)



FILMKRAFT 2012

Hovedjury: Jonas Schmidt (skuespiller), Uffe Rørbæk Madsen (skuespiller), Birgitte Hald (Nimbus Film)


Vinder af Bedste Kortfilm: Bastian (Asger Lindegaard)



FILMKRAFT 2011

Hovedjury: Esben Pretzman, Pernille Rose Grønkjær (instruktør, fotograf, producer), Michael Noer (instruktør)


Vinder af Bedste Kortfilm: Unknown Pleasures (Martin Bunk)


FILMKRAFT

Må filmkraften være med jer...


Filmkraft er en nordjysk baseret kortfilmfestival for filmskabere fra hele Danmark. Her mødes vi og hylder talenterne.. Og fremfor alt SÅ HYGGER VI!


Psssst... Det hele er gratis.

Kommende events



Z! Musikvideofestival


DEADLINE: 22. oktober 2019

FESTIVAL: 1. februar 2020

Kontakt FILMKRAFT


Teglgårds Plads 1, 9000 Aalborg

(Biffen i Nordkraft)


info@filmkraft.dk


Øvrige kontakoplysninger

Copyright. All Rights Reserved